kreska
kreskakreska
kreska
WYSOWA
I OKOLICE
kreskakreskakreskakreska


       Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się już w XV w. - tędy przebiegał szlak handlowy przez Karpaty na Węgry. Pierwszy przekaz o wysowskich zdrojach miał miejsce w XVIIw, wtedy to zbójnik Sobczak wyznał na sądzie w Wiśniczu, że on i jego kompani leczyli się poprzez kąpiele w tutejszych wodach. Na początku XIXw pobudowano pierwsze budynki uzdrowiskowe ( łazienki, dom mieszkalny). Pod koniec wieku nastąpił rozwój Wysowej jako uzdrowiska, scharakteryzowane zostały właściwości źródeł, wybudowane zostały nowe budynki oraz poprawiono dojazd do miejscowości (wcześniej odbywał się korytem rzeki). Niestety kres rozwoju uzdrowiska położył wybuch I. wojny światowej zwłaszcza, że odciskęła się ona krwawym piętnem w tutejszych górach. Po większości budynków oraz ujęć wód pozostały ruiny.
    Okres powojenny pozwolił podnieść się Wysowej, ale znów nadesżły ciężkie dla wszystkich czasy...po II wojnie św. uzdrowisko upaństwowiono, z biegiem czasu rozwinięto infrastrukturę uzdrowiskową.
  • Okolice Wysowej

        Wysowa leży w Beskidzie Niskim w jego zachodniej części, zwanej górami Hańczowskimi. Jest to jedno z ciekawszych miejsc Beskidu Niskiego - tutaj znajduje się najwyższy po polskiej stronie szczyt - Lackowa (997m), są piękne góry jak Ostry Wierch, Kozie Żebro czy pobliska Jaworzyna (Konieczańska). Nieco dalej na północ jest Magura Małastowska, gdzie w zimie kwitną sporty zimowe - jest ok 1100m stok narciarski dający dużo radości doświadczonym narciarzom. Blisko Magury jest też zbiornik wodny Klimkówka - powstał po wybudowaniu zapory w tzw "pieninach gorlickich".
    Cały rejon otaczający Wysową jest wolny od uciążliwego przemysłu. W niektórych zakątkach poczujemy się jak w miejscu przez wszystkich zapomnianym - pozostaje wtedy refleksja nad historią której udziałem były te tereny...

Mały Biały Domek w Wysowej